Schwarzenberský palác nabízí pěkně připravenou expozici, k níž jsme navíc obdrželi i obsáhlý komentář od paní průvodkyně.
Vystavená díla z nemalé částí pocházejí ze sbírek Rudolfa II., milovníka umění, díky němuž se Česká republika může chlubit několika opravdu cennými kousky z dílen věhlasných mistrů.
Celou prohlídku jsme započali u obrazu od německého malíře Albrechta Dürera ,,Růžencová slavnost”, na němž nám byly demonstrovány veškeré hlavní znaky renesančního umění. V rámci exkurze jsme dostali i papíry s vytištěnými obrazy, jimž jsme se věnovali, abychom si k nim mohli dělat poznámky.
Na portrétu italské šlechtičny Eleonory z Toleda jsme si následně ukázali i základní rysy renesančních, v tomto případě spíše manýristických portrétů.
Renesanční blok exkurze jsme zakončili samostatným zkoumáním dvou obrazů, na nichž jsme měli bez pomoci paní průvodkyně vypozorovat znaky typické pro renesanční umění.
V druhé části prohlídky jsme se věnovali umění baroknímu, jehož prezentace byla pojata v podstatě stejně jako u renesance. Nejprve jsme se seznámili s nejvýraznějšími rysy baroka a pak se rozdělili do dvou skupin a opět dostali čas na vlastní zkoumání. Protentokrát jedním z exponátu, jimž jsme věnovali pozornost, byla i dřevořezba imitující mramor, jež znázorňovala sv. Judu Tadeáše.
Nejpůsobivějším zážitkem byla bezpochyby konfrontace s díly takových velikánů výtvarného umění, jakými jsou Rembrandt nebo Rubens, s nimiž jsme měli tu čest a štěstí se během prohlídky setkat.
Nakonec jsme dostali prostor sami si celou expozici projít dle vlastního uvážení a ještě tak bez časového omezení nasát atmosféru několik set let starých, ale přitom nestárnoucích děl.
Adéla Mužíková, 5.A