Jeho tajemné končiny se začátkem června vydali prozkoumat dobrodruzi z řad 4B a 4A v doprovodu neohrožených profesorek Vinohradníkové, Žovincové, Horčákové a statečného profesora Voračky.
Při svých cestách navštívili porcelánku Thun, kde jim bylo umožněno proniknout do procesu výroby porcelánu - tradice, která se zde praktikuje již od roku 1794. Hned poté se žáci vypravili do Národní přírodní rezervace SOOS, kde zahnali svou žízeň minerálními prameny a ti nejodvážnější z nich vstoupili na pozůstatky doby ledové: to jest rašeliniště v srdci samotného SOOSu. Znaveni našli nocleh ve Skalné, poblíž hradu Vildštejn. Jejich spánek však rušila Johana z rodu Trautenberků, zazděná před dávnými lety v jeho zdech.
Po noci plné děsu se nevyspalí dobrodruzi vydali navštívit jednu ze stěžejních atrakcí tohoto kraje - město Mariánské Lázně. Kromě proslulé zpívající fontány probádali i území trpaslíků obývajících zmenšené památky celé České republiky. Trpaslíci byli bohužel velmi zaneprázdněni, a tudíž neměli na výletníky čas. Ti, zdrceni touto skutečností, odjeli do Bečova nad Teplou, neboť svatý Maur, jehož ostatky jsou vsazeny do unikátního relikviáře, je velmi pohostinný (na rozdíl od trpaslíků). Před soumrakem si všichni otestovali své hojné znalosti při hře vytvořené jejich laskavými profesory. Tu noc všichni spali nerušeně, a tak se ráno, plni nových sil, vydali na hrad Loket. Bim, bam...
A jako zlatý hřeb exkurze vstoupili poutníci na půdu Karlových Varů, nejznámějšího města tohoto Bohem opomíjeného místa. Kromě nové dávky vroucích pramenů, z nichž všichni nadšeně pili plnými doušky, byli krásnou průvodkyní obeznámeni s kouzly, díky nimž se tato zázračná voda dostává na povrch.
Závěrem třídenního dobrodružství zavítali biologičtí nadšenci (což jsou samozřejmě všichni) do motýlího domu. Vyčerpáni přemírou zážitků se však nakonec museli navrátit do koloběhů svých všedních životů.
Zaznamenaly Anička Petrusková a Niki Meluzínová, 4B