Dálnice nás vede přes hřeben Krušných hor do Saska, objíždíme Drážďany a před desátou odbočujeme do obce Moritzburg se stejnojmenným barokním loveckým zámkem a hřebčínem. Cestou z parkoviště křižujeme denně používanou jezdeckou stezku a po náspu směřujeme na ostrůvek uprostřed rozlehlého Zámeckého rybníka, na němž již zdálky poznáváme impozantní čtvercovou stavbu s rohovými věžemi. Originálním knížecím kočárem nás uvnitř vítá tematická výstava k filmu „Tři oříšky pro Popelku“. Kromě dvoujazyčných podrobností o průběhu natáčení, fotografií a vystavených rekvizit nabízí prohlídka návštěvníkům i aktivní účast.
Oblékáme se do kostýmů hlavních postav – Popelky, Droběny, prince či lovce, řešíme interaktivní úkoly a vžíváme se do role filmového střihače, zvukaře či dabéra. V rozlehlém hodovním sále, opatřeném mnoha loveckými trofejemi, můžeme obdivovat prostřenou tabuli a překrásnou vánoční výzdobu. Na závěr vstupujeme do fiktivní pohádkové kuchyně, kde chybí už snad jen moudrá kuchařka Rózi s nešikovným kuchtíkem. Z otevřeného ohniště však vlídně sálá opravdové teplo, příjemná změna po tolika nevytápěných místnostech.
Závěrem zvědavě obcházíme zámek zvenčí a na zadní terase můžeme „zamrzlým“ okénkem nahlédnout po vzoru Popelky do tanečního sálu. Scházíme dolů po schodišti, kde ztratila svůj střevíček, a nacházíme jeho bronzovou podobu na jednom ze stupňů. Z prostoru pod schody, upraveném jako stáj, na nás hledí model bělouše, jednoho ze tří představitelů Juráška. Ještě poslední pohled na zalesněnou hráz rybníka, po které Popelka cválala na zámecký ples, a vracíme se alejí zpět k autobusu.
Naším dalším cílem je bývalé sídelní město Míšeň, jen pětadvacet kilometrů od Drážďan po proudu Labe. Nejprve si prohlédneme nejstarší porcelánovou manufakturu v Evropě, založenou před více než třemi stoletími. V pěti ukázkových sálech se seznamujeme s ruční výrobou světoznámého porcelánu. Ze stupňovitě uspořádaných půlkruhových ochozů sledujeme uprostřed pracujícího řemeslníka, který za doprovodu českého výkladu vytáčí hrnečky na hrnčířském kruhu či formuje sošky, dekoruje poprvé vypálený talíř známým „cibulovým“ vzorem či již glazovaný výrobek květinovým motivem před finálním vypálením. Mimo to si prohlédneme i přilehlé muzeum porcelánu s nespočtem tvarů a dekorů – od nádobí přes zdobné vázy až po sošky lidí i nejrůznějších zvířat, překvapivě věrně vypodobněných. Součástí expozice je i prodejní výstava. Obdivujeme jídelní soupravy na vánočně nazdobených stolech, ceny jsou ovšem astronomické. Aby také ne, vždyť opatřit ručně jeden „cibulákový“ talíř dekorem z kobaltové modři trvá zručné malířce hodinu!
Plni dojmů vyrážíme po vlastní ose do starého města na vánoční trh, který, na rozdíl od nedalekých Drážďan, není ve všední den vůbec přeplněný. Máme štěstí, na kostele Panny Marie právě zní nejstarší laditelná porcelánová zvonkohra na světě. Můžeme ji slyšet šestkrát za den, pokaždé s jinou melodií. Stánky a obchůdky, lemující celé náměstí, nabízejí tradiční vánoční zboží od vyřezávaných betlémů a dřevěných pyramid přes klobásy a pečivo až k typickým cukrovinkám. Ochutnáváme místní speciality a zahříváme se dětským punčem. Odvážlivci se vydávají křivolakými dlážděnými uličkami na Albrechtsburg, nejstarší zámek v Německu. Spolu s Míšeňským dómem se tyčí vysoko nad řekou a vytváří tak působivé panoráma. Ostatní zůstávají v podhradí a užívají si téměř rodinnou vánoční atmosféru historického centra.
Zpět domů se vydáváme před pátou, už za tmy. Však je také dnes nejdelší noc v roce. Cestou začíná pršet, od hranic déšť i vítr sílí a s hřebene Krušných hor již sjíždíme za pravé zimní bouře, doprovázené mohutnými blesky. Před Prahou se počasí naštěstí umoudří a v půl osmé se unavení, ale spokojení loučíme před školou. Tak zase za rok?
Jitka Velichová