Následně jsme se odebrali na samotné, jak by se dalo říct, „šmejděníčko šmejdění“, při kterém nadále pokračoval výklad ke konkrétním poslaneckým prostorám, které jsou tedy opravdu spletité, takže vyznat se v nich by vám zabralo další dva roky.
Poté se nás ujal pan poslanec Petr Fifka, vzal nás do hlavního jednacího sálu, v němž jsme si měli možnost prohlédnout, kde kdo z poslankyň a poslanců sedí, a byly nám zodpovězeny všechny otázky, které nás napadly. Dozvěděli jsme se mimo jiné, jak funguje hlasovaní, jak moc nebo málo má ten který poslanec „omačkaná“ konkrétní tlačítka a že není jednoduché poslouchat příliš dlouhé proslovy ostatních kolegů. Po zajímavé debatě se nám již nachýlil čas ke konci, protože jsme museli zahájit přesun na druhou plánovanou exkurzi.
Rychlou chůzí jsme se ze Sněmovní vydali Valdštejnskou ulicí a přes Mánesův most na náměstí Jana Palacha, odkud vyrážel autobus číslo 207. Ten nás dovezl k našemu druhému cíli, jímž bylo Armádní muzeum Žižkov. Muzeum v nedávné době prošlo rekonstrukcí, výsledek na nás udělal dojem již při vstupu dovnitř.
Naším cílem byla místní expozice „Republika!“ věnovaná Československu v letech 1918 až 1939, převážně tedy její armádě, jejímu postupnému utváření po konci 1. světové války, její výzbroji, ale také období mobilizací roku 1938 a Mnichovské dohodě.
Nejprve jsme expozici prozkoumávali sami. Marek, náš průvodce po expozici, měl pro nás nachystané pracovní listy s nejrůznějšími otázkami, kterým jsme tento čas věnovali. Následně jsme expozici prošli znovu, ověřili jsme si správnost našich odpovědí a Marek přidal ještě pár zajímavých informací ke každé z nich.
Poté už táhlo na půl druhou odpolední, následovalo rozloučení, při kterém od paní profesorky Pátkové zaznělo, že bude následovat test z toho, co jsme se toho dne dozvěděli. Zatím se tak nestalo, doufáme, že jí to tento článek nepřipomene…
Alžběta Lochmanová a Jan Marsín, 5D